Biografia

PIOTR LEMPA - BASS / Biografia

Piotr Lempa - o mnie

Absolwent The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako solista wystąpił na I roku studiów w Requiem W. A. Mozarta podczas festiwalu Tempus Paschale w Katedrze Lubelskiej. Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce i we Włoszech. Koncertuje w kraju i za granicą (Anglia, Walia, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, USA).

W 2001 r. Wystąpił z solowymi koncertami m. in. W Nowym Jorku dla uczczenia ofiar World Trade Center oraz w Pensylwanii. Wystąpił także na koncercie upamiętniającym I. J. Paderewskiego w Nowojorskiej Carnegie Hall wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Kształcił się na mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem takich pedagogów jak: R. Bonynge (Australia), Dame K. Te Kanawa (Nowa Zelandia), M. Freni (Włochy), H. Łazarska (Wiedeń), J. Nesterenko (Wiedeń), J. Rappe (Polska), R. Karczykowski (Polska), D. O'Neill (Anglia).

Piotr Lempa - o mnie

W 2011 r. na rynek polski wydana została płyta „Romanse Rosyjskie A. Wertyńskiego” zawierająca najpiękniejsze romanse rosyjskie z repertuaru B. Ładysza z tekstami Kofty. W 2008 r. nakładem Acte Prealable ukazała się płyta CD z prawykonaniem Missa Miseri Cordis L. Kułakowskiego, w której Piotr kreuje partie basową obok tak znakomitych śpiewaków jak P. Kusiewicz. W tym roku nakładem wydawnictwa DUX ukaże się płyta, zarejestrowana podczas festiwalu Wratislavia Cantans 2009, zawierająca oratorium A. Scarlatti – Caino overo Il Primo Omicidio gdzie Piotr śpiewa partię Lucyfera. W 2004 r. Za rolę Uberto w farsie operowej „La Serva Padrona” G. B. Pergolesi został nagrodzony przez Marszałka Województwa Pomorskiego Nagrodą Teatralną za najlepszy debiut roku. W 2004 roku został także nominowany do prestiżowej nagrody Czerwonej Róży. W 2005 na XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari otrzymał nagrodę specjalną Dyrektora Staatsoper w Hamburgu.

W lutym 2007 otrzymał Nagrodę Specjalną a w 2009 IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Londynie, a w maju 2007 roku otrzymał II Nagrodę podczas konkursu pieśni rosyjskiej im. Ludmily Andrew także w Londynie.

Piotr jest laureatem Dobrodzieńskiej Róży w dziedzinie kultury w roku 2012 nadawanej przez Radę Miejską jego rodzinnej miejscowości oraz Róży Powiatu dla animatorów i twórców kultury w roku 2013. We wrześniu 2013 roku został także nominowany do Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Twórców i Animatorów Kultury.

Piotr Lempa jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Częstochowskiej. W 2004 r. Został przez tą uczelnię nominowany do tytułu Absolwenta Roku. Ukończył studia wokalno – aktorskie w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie dr hab. Leszka Skrla oraz studia operowe w Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Marka Wildmana i Ingrid Surgenor. Ukończył również, wraz z zespołem młodych śpiewaków, program International Academy of Voice w Cardiff ucząc się pod kierunkiem światowej sławy śpiewaka Dennisa O'Neill.

W 2011 roku Piotr otrzymał tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka oraz rozpoczął działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

 

Polecane strony

Projekt i wykonaniewiselimber.com